Inicijativa za osiguravanje prava ženama žrtvama nasilja
u Bosni i Hercegovini

Poštovani,
Obraćamo Vam se ispred Udruženja Nova Vita koje uz podršku podršku Instituta za razvoj mladih KULT realizuje projekt „Empowered Hands, Empowered Voices Nova Vita“ te Inicijativu za osiguravanje prava ženama žrtvama nasilja u Bosni i Hercegovini.

Udruženje Nova Vita je posvećeno unapređenju kvaliteta života žena i djece s invaliditetom, s posebnim naglaskom na žene žrtve nasilja u porodici (kao takve prepoznate u sistemu BiH) i marginalizirane žene koje su u riziku od nasilja. Kroz sveobuhvatan pristup koji uključuje fizikalnu i okupacionu terapiju, edukativne radionice i psihosocijalnu podršku, Udruženje nastoji osnažiti svoje korisnice i omogućiti im veću samostalnost, socijalnu inkluziju i bolje zdravstveno stanje.

Glavna misija Udruženja je stvaranje inkluzivnog okruženja koje prepoznaje i odgovara na specifične potrebe svake korisnice. Dugoročni cilj Udruženja Nova Vita je uspostavljanje centra za fizikalnu rehabilitaciju i dnevni boravak, koji će služiti kao siguran prostor za žene i djecu iz ranjivih kategorija. Poseban fokus stavljen je na pružanje podrške ženama koje su preživjele nasilje, pomažući im da kroz terapijske programe povrate kontrolu nad svojim životima i postignu ekonomsko i društveno osnaživanje.

U tom duhu uz podršku Instituta za podršku mladih Kult realizujemo projekt "Empowered Hands, Empowered Voices Nova Vita" koji pruža obuku za relaks masažu i refleksologiju stopala i poslovni engleski jezik za mlade žene žrtve nasilja i žene s invaliditetom. Kroz praktične vještine i edukaciju, projekat osnažuje učesnice za bolju zapošljivost, ekonomsku nezavisnost i aktivno učešće u društvenoj zajednici.

Ovaj projekat koji služi kao osnov za Inicijativu za osiguravanje prava ženama žrtvama nasilja u BiH i ženama u riziku od nasilja, dostavljenu institucijama radi razmatranja i implementacije predloženih mjera za njihovo ekonomsko i društveno osnaživanje.

INICIJATIVA ZA OSIGURAVANJE PRAVA ŽENAMA ŽRTVAMA NASILJA U BiH


Uvod

Marginalizirane žene, žene žrtve nasilja i žene u riziku od nasilja u Bosni i Hercegovini suočavaju se s brojnim izazovima, jedan od problema su ekonomske teškoće koje dodatno otežavaju oporavak. Ova kategorija žena, ukoliko nisu aktivne na tržištu rada, nemaju samostalnost i dodatno su vezane za izvršioca nasilja.


Ciljevi inicijative

Ekonomska samostalnost:

Osnaživanje žena kroz zapošljavanje kako bi postale ekonomski nezavisne. Predlaže se razvoj i omogućavanje pristupa specijaliziranim programima obuka za ciljnu skupinu. Implementaciju ovih aktivnosti provodile bi kantonalne službe za zapošljavanje i općinski centri za zapošljavanje – biroi, uz ciljani pristup prilagođen specifičnim potrebama ove grupe.

Psihosocijalna podrška

Uključivanje programa obuke i podrške koji će ženama pomoći u reintegraciji u društvo. Psihosocijalnu podršku bi trebali realizirati ambulante porodične medicine u saradnji sa centrima za zapošljavanje – biroima, prema prebivalištu žene koja prima uslugu. Psihosocijalna podrška kao usluga trebala bi se implementirati na dva načina: kao dugotrajna, kontinuirana usluga i kao usluga pripreme žene za tržište rada u slučaju ako se ta žena priključuje nekom aktivnom programu zapošljavanja.

Smanjenje stigmatizacije:

Promocija svijesti o pravima žena i smanjenje stigme povezane s njihovim statusom kao žrtava nasilja. Ulogu za izvršenje ovog cilja trebalo bi u partnerstvu da preuzme nevladin sektor – organizacije civilnog društva registrirane za oblast djelovanja (obrazovanje i/ili socijalna zaštita) zajedno sa nadležnim državnim, entitetskim, kantonalnim službama.


PREPORUKE ZA VLADINE INSTITUCIJE


Razvoj specijalizovanih programa zapošljavanja:

Uspostaviti programe koji će se fokusirati na zapošljavanje žena u riziku od nasilja, uključujući obuke za specifične vještine koje su tražene na tržištu rada, a sve u skladu sa planom implementacije Garancije za mlade u BiH.

Finansijska podrška i subvencije:

Obrazovati poslodavce o važnosti zapošljavanja ovih žena i pružiti im subvencije za dugotrajno zaposlenje (ugovor na neodređeno), kako bi ih motivisali na zapošljavanje ove kategorije marginaliziranih osoba i žena u riziku od nasilja uz jasno definisane kriterije (nezaposlena osoba, kućna lista, briga o drugim licima).

Partnerstva s nevladinim organizacijama:

Neophodna su partnerstva između vladinih institucija i organizacija civilnog društva, koja su registrirana za obavljanje djelatnosti obrazovanja i/ili socijalne politike i zaštite. Nevladin sektor, organizacije civilnog društva u praksi u Bosni i Hercegovini implementiraju u saradnji sa nadležnim vladinim intitucijama



Zaključak

Ova inicijativa je ključna za stvaranje sigurnijeg i pravednijeg društva u kojem će žene žrtve nasilja imati priliku da se oporave i izgrade bolju budućnost. Implementacija ovih preporuka može značajno doprinijeti smanjenju ekonomske zavisnosti i poboljšanju kvaliteta života naše ciljne skupine. Osiguranje adekvatne podrške ženama žrtvama nasilja u Bosni i Hercegovini zahtijeva sistemski pristup i angažman vladinih institucija na više nivoa. Evo nekoliko ključnih preporuka:



1. Razvoj i implementacija politika

Usklađivanje sa međunarodnim standardima: Bosna i Hercegovina treba nastaviti s implementacijom Istanbulske konvencije, koja zahtijeva sveobuhvatne mjere za zaštitu žrtava nasilja. To uključuje rodno osjetljivo budžetiranje i uspostavljanje kontakt lica za ravnopravnost spolova u svim ministarstvima. Implementirati obavezne radionice o značaju pridržavanja Zakona o zabrani diskriminacije u Bosni i Hercegovini za sve državne službenike uključujući djelatnike VSTV-a.

Izrada strateških dokumenata:

Potrebno je implementrirati postojeće strateške dokumente za prevenciju i borbu protiv nasilja nad ženama, uz jasno definirane ciljeve i aktivnosti. Za postojeće potpisane strateške dokumente, kao što je Plan implementacije Garancije za mlade u BiH potrebno je izraditi Akcioni plan sprovedbe na nivou lokane zajednice i targetirati „žene žrtve nasilja i žene u riziku od nasilja“ kao posebnu kategoriju marginaliziranih osoba.

2. Obrazovanje i obuka

Edukacija profesionalaca: Uvesti obavezne programe obuke za policijske službenike, tužioce, sudije, socijalne radnike o rodno zasnovanom nasilju kako bi se smanjila sekundarna viktimizacija žrtava. Ovu aktivnost potrebno je implementirati sa međunarodnim organizacijama koje već implementiraju sličan vid edukacija: UN Women BiH i ILO. Podizanje svijesti: Organizirati dugoročne kampanje podizanja svijesti o pravima žena i dostupnim uslugama podrške, čime bi se razbili društveni stereotipi. Ovu aktivnost mogu implementirati organizacije civilnog društva uz finansijsku i organizacionu podršku kantonalnih i općinskih nadležnih institucija.

3. Pružanje finansijske podrške

Održivo finansiranje NVO-a: Osigurati stabilne izvore finansiranja za nevladine organizacije koje pružaju specijalizovane usluge podrške žrtvama nasilja, uključujući sigurne kuće. Subvencije poslodavcima: Uvesti subvencije za poslodavce koji zapošljavaju žene žrtve nasilja i žene u riziku od nasilja, čime bi se olakšao njihov povratak na tržište rada.

4. Koordinacija između institucija

Uspostavljanje međuinstitucionalne saradnje: Osigurati bolju koordinaciju između različitih vladinih institucija, nevladinih organizacija i lokalnih zajednica kako bi se stvorila mreža podrške za žrtve.
Razvoj protokola: Uspostaviti jasne protokole o postupanju u slučajevima nasilja, koji će definirati odgovornosti svih uključenih strana. Koristiti postojeći protokol koji se implementira u Kantonu Sarajevu kao primjer dobre prakse.

5. Pristup pravdi

Pojednostavljenje procedura: Zakonodavne promjene trebaju omogućiti brži pristup pravdi za žrtve nasilja i žene u riziku od nasilja, uključujući hitno izricanje zaštitnih mjera bez složenih procedura. Organizovati obuke i radionice o značaju implementacije Zakona o zabrani diskriminacije uz savjetovanje o senzibilitetu prema ciljnoj skupini.
Pružanje besplatne pravne pomoći: Osigurati pristup besplatnoj pravnoj pomoći za žene koje su pretrpjele nasilje u svim lokalnim zajednicama u Bosni i Hercegovini kroz Sigurne kuće i SOS telefon, što će im olakšati proces traženja pravde.

Sve navedene mjere mogu značajno doprinijeti stvaranju sigurnijeg okruženja za žene žrtve nasilja i žene u riziku od nasilja u Bosni i Hercegovini, omogućavajući im da se oporave i ponovo izgrade svoje živote. Iz tog razloga, Udruženje „Nova Vita“ ostaje posvećeno izgradnji kapaciteta i pružanju podrške, obuka i pomoći navedeno ciljnoj skupini i ostaje na raspolaganju svim vladinim institucijama i međunarodnim organizacijama kao akter koji može doprinijeti otklanjanju diskriminacije i implementaciji mjera za unapređenje života naše ciljne skupine.